П`ятниця, 22.11.2024, 13:47Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Г - лікарські рослини на Г

Головна » Лікарські рослини України » Г - лікарські рослини на Г

Горець пташиний

споришГорець пташиний ( Polygonum aviculare L., спориш, пташина гречка, гусятник, куроїд, мурава-трава, топотун) - однорічна низькоросла трав'яниста рослина з сильно гіллястим від підстави або лежачим стеблом. Листя еліптичної форми, суцільнокрайнє, чергове, дрібне, прикріплене до білих розтрубів. Квітки теж дрібні, без суцвіттів, сидять по декількох в пазухах листя. Плід - горішок. Квітне з липня до пізніше за осінь.
Зовнішні ознаки. По ФС надземна частина без коріння, з сильно гіллястим від підстави стеблом ясно-зеленого кольору, завдовжки до 40 див. Листя і квітки дуже дрібні. Листя еліптичне, суцільно крайнє, знаходяться в плівчастих, розітнутих розтрубах. Квітки непоказні, блідо-рожеві, розташовані по декількох в пазухах листя. Запах слабкий. Смак злегка терпкий. Допускається наявність коріння не більше 2%

Поширення. Повсюдне. На полях, городах, по дорогах, вигонах, на надрічкових пісках, в населених пунктах (у народі називається "Гусяча травичка"). Зростає як бур'ян.

Сировина. Траву заготовляють у фазі цвітіння без коріння. Зрізають серпом, ножем або скошують косий верхні частини рослин завдовжки до 40 див. Очищають від домішок, пожовклого і ураженого шкідниками листя, грунти і піддають сушці.
Сушка. У критих приміщеннях з хорошою вентиляцією траву розкладають шаром 2-3 см і періодично перемішують. Доцільно сушити траву в сушарках при температурі не вище 40-50°С.
Зберігання. У сухих, добре провітрюваних приміщеннях, упакувавши в пакунки. Термін придатності 2 роки.

Хімічний склад споришу.

Трава містить дубильні речовини, флавоноловий глікозид авикулярин, не менше 0,5% по ГФ XI, аскорбінову кислоту до 900 мг% (на абсолютну суху масу), вітамін До, каротин (39 мг%), з'єднання кремнієвої кислоти (4,5%), дубильні речовини, каротин, ефірне масло (сліди). У квітках споришу знаходять флавони, в корінні - антрахинони.

Фармакологічні властивості і ви­користання.

Старовинний народний засіб, введений в наукову медицину як кровоспинне, а також при сечокам'яній хворобі. Спориш надає терпку і сечогінну, протизапальну і антимікробну дію за рахунок дубильних речовин.
У експериментах на тваринах водні витягання з трави споришу підвищують здатність згущуватися крові, підсилюють скорочення матки, збільшують діурез, володіють терпкими властивостями.
Глікозид авикулярин підвищує швидкість згортання крові у кроликів, не змінюючи в'язкості крові, і робить тонізуючий вплив на мускулатуру матки.
Галенові форми рослини надають терпку, кровоспинну, протизапальну і антимікробну дію, захищаючи слизисті оболонки шлунково-кишкового тракту від дратівливих дій. Завдяки наявності провітаміну А покращується функціональний стан епітелію слизистих оболонок шлунково-кишкового тракту; дубильні речовини, вітамін До і біофлавоноїд зменшує проникність судинних стінок, нормалізує процеси всмоктування і ексудації в кишечнику.
Солі кремнієвої кислоти сприяють скріпленню в кишечнику різних токсичних речовин ендогенного і екзогенного походження, виводячи їх з організму. При сечокислому діатезі вони сприяють виведенню з сечею каменеутворювальних солей.
Настої споришу підвищують діурез, зменшуючи зворотне всмоктування натрію і хлору, що збільшує виділення води.
Кремнієва кислота сприяє ущільненню, петрифікації туберкульозних вогнищ і швидшому їх загоєнню. В цьому випадку враховуються і кровоспинні властивості споришу.

Лікарські форми і застосування споришу

 
Галенові препарати горця застосовують як протизапального, сечогінного і сприяючого отхожденю конкрементів засобу при сечокам'яній хворобі, як кровоспинне при гематурії, використовують також в післяопераційному періоді після видалення каменів для протирецидивного лікування.
Настої і відвари горця пташиного застосовують при туберкульозі нирок і легенів, при кровотечах після абортів, пологів, на грунті фибромиоми матки, хронічних запальних захворювань, при ювенільній і клімактеричній гіперменореї.
У вигляді відвару або настою для полощеня застосовують при запаленні слизистої оболонки порожнини рота і ангулярном хеилите, при гингивитах у вигляді аплікацій.
Використовують як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб. Застосовують в сучасній гомеопатії. Експортується за кордон.
Наполяжи горця пташиного готують з трави в співвідношенні сировини до вилученої 1:10. Траву подрібнюють, поміщають в емальований посуд, заливають окропом, ставлять в киплячу водяну лазню на 5-10 мін, знімають і залишають стояти 1-2 ч, проціджують, приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази в день.
Водні настої застосовують при лікуванні гастритів і виразкової хвороби шлунку, порушенні сольового обміну. При шкірних хворобах у дітей рекомендуються ванни із споришу. Збір М. Н. Здренко застосовується як симптоматичний засіб при злоякісних пухлинах.


Разом із цим читають:
Категорія: Г - лікарські рослини на Г | Додав: Netochka (23.12.2011)
Переглядів: 2485 | Теги: горець звичайний, спориш, лікарські рослини, лікарські рослини україни | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz