П`ятниця, 22.11.2024, 13:51Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Л - лікарські рослини на Л

Головна » Лікарські рослини України » Л - лікарські рослини на Л

Латаття біле

Латаття білеЛАТАТТЯ БІЛЕ,

(лілія водяна біла; кувшинка белая, Nymphaéa álba) — багаторічна водяна трав'яниста кореневищна рослина родини ла­таттєвих. Листки довгочерешкові, цілокраї, плаваючі, серцевидно-овальні, 12—20 (ЗО) см завдовжки. Квітки двостатеві, правильні, ве­ликі (12—16 см у діаметрі), з ок­руглою основою чашечки, багато­пелюсткові; пелюстки білі, трохи довші за чашолистки, поступово переходять у тичинки; приймочка з 16—22 променями. Плід ягодо­подібний, зелений, багатонасін­ний, його поверхня вкрита рубця­ми. Цвіте у червні — серпні. Пло­ди достигають у серпні — вересні. 


Поширення. Трапляється по всій території України в стоячих та повільно текучих водах. Заготівля і зберігання. Для виго­товлення ліків використовують кореневища, квітки й листя. Лис­тя збирають під час цвітіння рос­лини, кореневища — від початку цвітіння рослини і до похолодан­ня, вириваючи їх баграми або ру­ками з попереднім підрізуванням ножем. Після того, як обріжуть листки, коріння і гнилі частини кореневища миють, ріжуть на тон­кі (3—5 мм завтовшки) пластинки, які в свою чергу подрібнюють на кусочки завдовжки 1 —1,5 см, роз­стилають тонким шаром на папері або мішковині, пров'ялюють на сонці, а потім досушують під на­метом, на горищі або в сушарках при температурі до 60°. Строк придатності сухих кореневищ — 2 роки. Аптеками сировина не відпускається.


Хімічний склад. Кореневища міс­тять алкалоїд німфеїн, дубильні речовини (до 10 % ), крохмаль (до 20 % ); листя — флавоноїди (8—С — В — О — глюкопіранозид лютеоліну, мірицитрин), дубильні речовини, щавлеву кислоту; пе­люстки квіток —: флавоноїди (глі­козиди кемпферолу і кверцетину), карденолід німфалін; насіння — дубильні речовини (1,1 % ), карде­нолід німфалін, крохмаль (до 47 % ), жирну олію.

Фармакологічні властивості і ви­користання. В науковій медицині кореневища використовують як сировину для приготування мік­стури за прописом Здренко, яку вживають при папіломатозі сечо­вого міхура, анацидному гастриті та виразці шлунку. В народній ме­дицині рослину використовують для лікування різних захворю­вань, у тому числі й пухлин різної етіології. Відвар кореневищ п'ють при хворобах нирок і сечового мі­хура, як кровоспинний, в'яжучий та гіпотензивний засіб, а при ви­паданні волосся ним миють голо­ву. Подрібнене свіже кореневище використовують замість гірчич­ників при невралгії та міалгії. Порошком з кореневищ присипа­ють гнійні рани; всередину його приймають при проносах. Настой­ку з листя вживають при нирково­кам'яній хворобі, а свіже листя (попередньо подрібнене) прикла­дають до запальних вогнищ на шкірі. Широко використовують препарати з квіток рослини. Все­редину настій пелюсток прийма­ють при лихоманці, безсонні, під­вищеній нервовій і статевій збуд­ливості, болісних полюціях, мат­кових кровотечах і білях, а на­стойку вживають при недокрів'ї, нервових і серцевих захворюван­нях. Настойку пелюсток викорис­товують і для розтирань при брон­хіальній астмі, радикуліті та рев­матизмі. Припарки з пелюсток ви­користовують як болетамуваль­ний засіб при невралгіях і міалгіях. Підсмажене насіння відоме як сурогат кави. З сухих корене­вищ одержують борошно, яке піс­ля вимочування у воді й дальшого сушіння використовують для при­готування різних страв і хлібобу­лочних виробів. Свіжі, вимочені у воді кореневища можна їсти ва­реними або смаженими.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО — суміш взятих порівну пелюсток латаття білого і квіток глоду криваво-червоного готують як настій (4 столові ложки суміші на 200 мл ок­ропу) і п'ють по одній столовій ложці через 2 години при серцевій слабості. ЗОВНІШНЬО — настій свіжих пелюсток (2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, кип'ятять 15 хвилин, настоюють 8 годин, проціджують) для обмивання лиця при вуграх, ластовинні та як засіб від загару; три столові ложки сухих або свіжих пелюсток загортають у мар­лю, занурюють в окріп, виймають і при­кладають до хворої ділянки тіла (як болетамувальний засіб при невралгіях і міалгіях). Латаття біле — отруйна рос­лина.

 Передозування при вживанні все­редину небезпечне!
Разом із цим читають:
Категорія: Л - лікарські рослини на Л | Додав: Netochka (12.08.2010)
Переглядів: 5073 | Теги: лікарські рослини, рани, радикуліт, лілія водяна біла кувшинка белая, ревматизм, латаття біле, проноси, аралгіястма, пухлини, Nymphaéa álba | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz