Середа, 24.07.2024, 23:59Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

К - лікарські рослини на К

Головна » Лікарські рослини України » К - лікарські рослини на К

Кропива дводомна

кропива дводомнаКРОПИВА ДВОДОМНА, (кропива велика; крапива двудомная, Urtica dioica L) — дводомна багаторічна трав'яниста вкрита жалкими волосками росли­на родини кропивових. Стебло прямостояче, тупочотиригранне, 50—150 см заввишки, розгалу­жене. Листки супротивні, череш­кові, серцевидно-яйцевидні, яйце­видно-ланцетні або ланцетні, 7— 14 см завдовжки, 2—4 см зав­ширшки, загострені, зубчасто-пилчасті, з загнутими до верхів­ки великими зубцями. Квітки жовто-зелені, дрібні, одностате­ві, у розгалужених колосовид­них суцвіттях, трохи довших за черешки листків, у пазухах яких вони містяться; оцвітина чотири-роздільна. Плід—сім'янка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Кропива дводомна росте по всій території України на трохи вологих місцях серед чагарників, у лісах, біля парка­нів, уздовж доріг, по засмі­чених місцях, де багато нітратів.

Заготівля і зберігання. Для лі­карських потреб використовують листя , ко­ріння   і на­сіння. Листя збирають під час цвітіння рослини, відокремлюючи його від стебла, і сушать обов'язково в затінку, по змозі швидко. Сушіння припиняють, коли цент­ральні жилки стають ламкими. Сухої сировини виходить 18 % . Зберігають у приміщеннях, що не мають прямого сонячного освітлення. Строк придатності — 2 роки. Листя кропиви дводомної відпускається аптеками. Коріння копають восени. Помивши і звіль­нивши від наземної частини, його розстилають на відкритих майданчиках і сушать. При не­сприятливих погодних умовах су­шіння проводять під укриттям або в приміщенні, яке добре про­вітрюється. Сухого коріння ви­ходить 25 % . Насіння заготовля­ють у період повної стиглості, зрізуючи цілі рослини, які після досушування обмолочують, а на­сіння просівають через сито. Коріння і насіння, в науковій медицині не використовують.

Хімічний склад. Листя кропиви дводомної містить глікозид уртицин, дубильні речовини (понад 2 % ), каротиноїди (каротин, ксан­тофіл, ксантофілепоксид, віолак-сантин), хлорофіл (до 5%), віта­міни С, В2, В3, органічні кислоти, мікро- і макроелементи (кремній, залізо — 41 мг% , мідь — 1,3 мг% , марганець — 8,2 мг% , бор — 4,3 мг% , титан — 2,7 мг% , ні­кель— 0,03 мг%). У свіжому листі, крім того, є значна кіль­кість вітаміну К, який при сушінні сировини руйнується. В корінні кропиви є таніни, алка­лоїд нікотин і вітамін С; в на­сінні— жирна олія (16—33%), головною складовою частиною якої є лінолева кислота (73,6 % ).

Фармакологічні властивості і ви­користання. Кропива дводомна має кровоспинні, сечогінні та загальнозміцнюючі властивості, ви­являє слабку жовчогінну дію. Гемостатичні властивості пов'я­зані з наявністю в рослині знач­ної кількості філохінону (віта­мін К), який впливає на син­тез протромбіну в печінці. Діуре­тичний ефект залежить від флаво- яоїдів та органічних кислот (глі­колова і гліцеринова). Загальнозміцнюючі властивості поясню­ються наявністю значної кількості хлорофілу, який, як встановлено експериментально, виявляє сти­мулюючу й тонізуючу дію, акти­візує основний обмін речовин, посилює діяльність серцево-су­динної системи і дихального центру, стимулює грануляцію та епітелізацію уражених тканин. Крім того, препарати з кропиви дводомної збільшують кількість еритроцитів і нормалізують склад крові (кровотворна дія заліза), зменшують кількість цукру в кро­ві, виявляють протизапальну дію, підвищують регенерацію слизо­вих оболонок шлунково-кишко­вого тракту, мають судинозву­жувальний вплив, сприяють нор­малізації порушеного менструаль­ного циклу. Хімічний склад кро­пиви дає змогу віднести її й до вітамінних засобів. Застосовують кропиву переважно як кровоспин­ний засіб (при легеневих, кишко­вих, маткових, гемороїдальних та інших кровотечах). Поряд з цим препарати з листя кропиви є ефек­тивним засобом при атеросклеро­зі, залізодефіцитній анемії, холе­циститах, гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, розладах травлення, цук­ровому діабеті, гіповітамінозі та гіпогалактії. Як сечогінний засіб препарати кропиви показані при нирковокам'яній хворобі, асциті, набряках і ревматизмі. Кропива дводомна входить до складу шлункових чаїв, проносних чаїв і вітамінних чаїв, до складу пре­парату алахол, який використову­ють при гепатитах, холециститах і хронічних запорах. До складу лікувально-профілактичного хар­чового раціону включають салати з молодого листя рослини. Пре­парати з кропиви дводомної за­стосовують у дерматології й кос­метиці. Всередину настій з листя кропиви вживають при комплекс­ному лікуванні вугрів. Відваром листя на розведеному водою оцті (приготування див. у статті Кро­пива жалка) миють голову при круговій або гніздовій плішиво­сті, себореї, облисінні, перед­часному посивінні. В разі об­лисіння й передчасного посивіння терапевтичний ефект можна по­силити одночасним прийманням всередину настою з листя кропи­ви. Свіжим соком лікують   варикозні виразки й запрілості(див. статтю Кропива жалка).

Лікарські формі і застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій листя кропиви (10 г, або 2 столові ложки сировини на 200 мл окропу) по половині або чверті склянки 3—5 раз на деаь до їди; екстракт кропиви рідкий по 25—30 крапель 3 рази на день за 30 хв до їди; свіжий сік кропиви по 1 чайній ложці 3 рази на день; відвар суміші (порівну) коріння і насіння кропиви (40—50 г суміші на 400 мл окропу, варити, поки не зали­шиться половина рідини) по 3 столові ложки 4—5 раз на день; порошок з на­сіння кропиви приймають по 2—3 г на прийом (запиваючи водою) 3 рази на день; столову ложку суміші кори кру­шини ламкої (60 г), листя кропили дво­домної (20 г) і трави деревію звичайного (20 г) варять 10 хвилин у двох склянках води і п’ють по половині чи одній склянці на ніч для поліпшення трав­лення; столову ложку суміші листя кро­пиви дводомної (50 г), коріння кро­пиви дводомної і солодки голої (по ЗО г) настоюють 15—20 хвилин на склянці окропу і п'ють по 1 склянці 2 рази на день при хронічному за­паленні нирок; розтерту на порошок суміш насіння кропиви дводомної (50 г), спор плауна булавовидного (20 г) і цукру (ЗО г) приймають по 1 чайній ложці 3 рази на день при нирково­кам'яній хворобі; розтерту на поро­шок суміш (порівну) листя кропиви дводомної, шавлії лікарської і подо­рожника ланцетолистого вживають по 1 чайній ложці 3 рази на день при хронічному гепатохолециститі; салат: помите молоде листя кропиви дводом­ної занурюють на 5 хвилин в окріп, відкидають на сито, подрібнюють, додають оцту, прикрашають кусочка­ми вареного яйця і заправляють верш­ками (на 150 г кропиви беруть одне яйце, 20 г вершків, сіль та оцет).
ЗОВНІШНЬО — при м'язовому і суг­лобовому ревматизмі нажалюють бо­лісні місця кропивою.

Вживання пре­паратів кропиви дводомної всередину протипоказане при гінекологічних кро­вотечах у хворих з поліпами і різ­ними пухлинними захворюваннями яєч­ників і матки. Існує думка (експе­риментально підтверджена), що гемо­статичні властивості мас свіже листя кропиви або сік, сухе ж листя крово­спинної дії не виявляє .
Разом із цим читають:
Категорія: К - лікарські рослини на К | Додав: Netochka (15.07.2010)
Переглядів: 8342 | Теги: гастрит, холецистит, Urtica dioica L, анемія, КРАПИВА ДВУДОМНАЯ, Атеросклероз, кровотечі, кропива дводомна, кропива, кропива велика | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz