Середа, 24.04.2024, 03:43Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

К - лікарські рослини на К

Головна » Лікарські рослини України » К - лікарські рослини на К

Калачики лісові

калачикиКАЛАЧИКИ ЛІСОВІ,

мальва лісова, зензівер; просвирник лесной; M. Sylvestris — одно- або дворічна (дуже рідко — багаторічна) трав'яниста рослина родини мальвових. Стебло прямо­стояче або висхідне, 30—100 (120) см заввишки, галузисте, вкрите жорсткими відстовбурче­ними волосками. Листки чергові, круглувато-серцевидні, 5—7-лопатеві, зарубчасто-зубчасті, м'я­коволосисті, на довгих череш­ках, вкритих відстовбурченими жорсткими волосками. Квітки 30—40 мм у діаметрі, правильні, двостатеві, на довгих квітконіж­ках, по 2—5 у пазухах листків; віночок з 5 оберненояйцевидних, угорі — глибоковиїмчастих, ясно-рожевих, з малиново-червоними жилками пелюсток, у 3—4 рази довших за чашечку. Плід — з чис­ленних, розміщених кільцем плодиків-сім'янок. Цвіте з липня до вересня.

Поширення. Калачики лісові трап­ляються в світлих лісах, серед ча­гарників, біля доріг, на полях, го­родах, засмічених місцях по всій території України, але частіше в лісових районах та на півночі Лі­состепу.

Заготівля і зберігання. Для виго­товлення ліків використовують коріння, листя, квітки або траву. Листя або всю надземну час­тину (траву) заготовляють під час цвітіння рослини. Листя обрива­ють так, щоб залишки черешків не перевищували 2 см. Квітки об­ривають до розпукування, з ча­шечками, але без квітконіжок. Ко­ріння копають восени. В перший день зібрану сировину пров'ялю­ють на сонці, а потім досушують її під укриттям. Сухого листя ви­ходить 16—17 % , квіток — 18 % , трави — 22 % . Зберігають сирови­ну в сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Надземна частина рослини містить багато слизистих і дубильних речовин, цукри, ка­ротин та вітамін С. У квітках, крім цього, є барвні речовини (мальвін, мальвідин).

Фармакологічні властивості і ви­користання. Калачики лісові ви­являють пом'якшувальну, відхар­кувальну, обволікаючу, заспокій­ливу та болетамувальну дію. Слиз має велику адсорбційну поверхню і діє антитоксично. Препарати ка­лачиків лісових приймають всере­дину при захворюваннях дихальних шляхів (бронхіт, сухий не­стримний кашель, охриплість то­що) , при запальних процесах у шлунку і кишечнику та при діа­реї. Для посилення терапевтично­го ефекту квітки й листя калачи­ків лісових поєднують з квітками гречки звичайної, підбілу звичай­ного і маку дикого та з травою медунки лікарської. Зовнішньо у вигляді полоскань, обмивань, при­мочок і припарок калачики лісові використовують при гінгівітах, за­пальних станах верхніх дихальних шляхів, при ангіні й геморої та для лікування опіків, ран, виразок, різних форм дисгідрозів та інших захворювань шкіри. Часто кала­чики лісові використовують як замінник алтеї лікарської. До складу лікувально-профілактич­ного раціону включають салати з молодого листя калачиків.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій квіток або лис­тя (1 столова ложка сировини на 400 мл окропу, настоюють 1 годину) по пів­склянки 3 рази на день до їди, підсо­лоджуючи медом; настій листя (2 чайні ложки сировини на 200 мл холодної кип'яченої води, настоюють 3—5 годин) п'ють ковтками по 1 склянці на день; напар суміші (порівну) квіток калачи­ків лісових, гречки звичайної, під­білу звичайного, маку дикого і тра­ви медунки лікарської (50 г суміші на 1 л окропу, напарюють у термосі ніч) по 1 склянці 5 раз на день; салат — по­мите листя калачиків занурюють на 1 хвилину в окріп, подрібнюють, до­дають цибулі, хрону і солі, перемі­шують, заправляють вершками (на 100 г листя калачиків беруть 25 г ріп­частої цибулі, 25 г тертого хрону, 20 г вершків та сіль).

ЗОВНІШНЬО —відвар суміші квіток і листя калачиків лісових (по 1 столовій ложці в 1 склянці води) для полоскан­ня і примочок; настій суміші (порівну) квіток калачиків лісових, алтеї лікар­ської, бузини чорної і дивини густо­квіткової (1—2 чайні ложки суміші на 200 мл окропу) для полоскання і при­мочок; теплий залишок після проціджу­вання настою квіток або листя кала­чиків прикладають до опіків 2—3 рази на день у вигляді припарок; настій пелюсток калачиків (дві пучки на 200 мл окропу, настоюють 10 хвилин) викори­стовують теплим для компресів при тріщині заднього проходу; лосьйон при надмірній жирності шкіри обличчя; ванни при збільшенні селезінки.


Разом із цим читають:
Категорія: К - лікарські рослини на К | Додав: Netochka (23.07.2010)
Переглядів: 4351 | Коментарі: 1 | Теги: Калачики лісові, геморой, МАЛЬВА, M. Sylvestris, сухий кашель, мальва лісова, зензівер просвирник лесной, ангіна, калачики, бронхіт | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz