Субота, 20.04.2024, 01:09Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

К - лікарські рослини на К

Головна » Лікарські рослини України » К - лікарські рослини на К

Капуста городня

Капуста городняКАПУСТА ГОРОДНЯ (капуста огородная, Brássica olerácea) — дворічна трав'яниста рослина ро­дини капустяних (хрестоцвітих). Протягом першого року життя утворюється низьке стебло і значна кількість листків, скла­дених у щільну гладеньку го­ловку; на другий рік розвива­ється квітуче стебло до 1,5 м заввишки. Листки великі, чер­гові, м'ясисті, сизо-зелені або фіолетові. Квітки двостатеві, пра­вильні, чотиричленні, зібрані в китиці; пелюстки блідо-жовті або білі. Плід — двогніздий стручок. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Капусту городню ви­рощують по всій території Украї­ни як овочеву рослину.

Сировина. З лікувальною метою використовують листя рослини.

Хімічний склад. У листі капусти є білки (1,1—2,3%), органічні кислоти (яблучна, лимонна, глюкуронова, янтарна, хлорогенова, ферулова, кавова, тартронова, му­рашина та інші), цукри (1,9— 5,3%), вітаміни С, В, Н, Е, р-каротин, нікотинова, пантотенова і фолієва кислоти, жири, амінокислоти (триптофан, лізин, метіонін, тирозин, гістидин та інші), клітковина (0,6—1,6%), макро- і мікроелементи (калій — 185—375 мг% , фосфор — 31 — 78 мг% , сірка, натрій, кальцій, магній, залізо, срібло, олово, сви­нець, титан, молібден, нікель, ванадій тощо). Слід відмітити, що в капусті значна кількість віта­міну С перебуває у вигляді так званого аскорбігену. Ця форма аскорбінової кислоти майже не руйнується при подрібненні і пе­реробці капусти.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Комплекс хімічних речовин, що містяться в капусті, забезпечують їй багатосторонні терапевтичні властивості. Експе­риментальні й клінічні випробу­вання свідчать про високу ефек­тивність свіжого соку капусти при лікуванні виразкової хворо­би шлунка і дванадцятипалої кишки. Основною діючою речо­виною в цьому випадку вважа­ється вітамін С, який має антигістамінні й антисеротонінові вла­стивості, поліпшує ліпідний об­мін, обмін тіаміну і холіну та метаболізм слизової оболонки шлунка, підвищуючи її опірність до ушкоджуючих факторів і сти­мулюючи процес загоювання ви­разок.   Слід однак зауважити, що терапевтичний ефект натурального соку капус­ти значно вищий, оскільки він, на відміну від чистого метил-метіонінсульфонію хлориду, має ще й бактерицидні, бактеріоста­тичні, фунгіцидні, фунгістатичні й фітонцидні властивості. Експериментально доведено, що сві­жий сік капусти виявляє анти­бактеріальну дію навіть на зо­лотистий стафілокок і мікро-бактерії туберкульозу. Крім цьо­го, свіжий сік капусти має протикашлеві й відхаркувальні вла­стивості. Майже повна відсут­ність у капусті пуринових основ робить її корисною в дієтичному харчуванні хворих на подагру і жовчнокам'яну хворобу. Сік, салати й інші страви з капусти показані при захворюваннях сер­ця і нирок (діуретична здат­ність завдяки підвищеному вміс­ту солей калію), при атероскле­розі (наявність пектинів, спро­можних виводити з організму токсичні речовини й холесте­рин, і клітковини, яка виводить холестерин і покращує моторну функцію кишечника), при ожи­рінні (тартронова кислота галь­мує перетворення вуглеводів на жири і холестерин). З давніх-давен використовують капусту і в народній медицині, її завжди вважали ефективним і разом з тим нешкідливим лікувальним засобом, який підвищує стій­кість організму до різних за­хворювань. Народна медицина рекомендує вживати свіжу ка­пусту або сік при безсонні, го­ловних болях, жовтусі та хво­робах селезінки. Свіжу і кваше­ну капусту вживають у народі для підвищення апетиту, поси­лення секреторної діяльності за­лоз шлунка, регуляції діяльності кишечника, профілактики цинги і хронічної диспепсії, як сечо­гінний і легкий послаблюючий засіб. Квашену капусту або роз­сіл від неї вживають при діабеті, хворобах печінки, жовчного мі­хура, холангіогепатитах; капус­тяний розсіл поліпшує травлен­ня, сприяє відділенню жовчі, виявляє легку послаблюючу дію, особливо ефективну при гемо­рої. Сік капусти і її відвар з ме­дом вживають при ларингітах, бронхітах та інших запальних процесах дихальних шляхів. Як зовнішній засіб використовують свіже листя і сік капусти. Свіже листя прикладають до суглобів при подагрі. Для гоєння гнійних ран, виразок і опіків використо­вують подрібнене листя капусти, змішане наполовину з сирим яєч­ним білком. Свіжий сік капусти, розведений теплою водою у спів­відношенні 1:1, використовують для полоскання при стоматитах і ангінах.

Лікарські форми і використання.
ВНУТРІШНЬО — метилметіонінсульфонію хлорид приймають після їди по 1—2 таблетки (0,05— 0,1 г) 30—40 днів при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному гастриті з нор­мальною, зниженою і підвищеною секреторною функцією шлунка, при гастралгіях (при індивідуальному несприйманні вітаміну можливі нудо­та, блювання та посилення болів, які зникають при зменшенні дози або відміні препарату); свіжий сік капус­ти п'ють теплим по півсклянки 2—З рази на день до їди 3—4 тижні при виразковій хворобі, хворобах печінки і жовчного міхура, при холангіогепа­титах і атеросклерозі (у зв'язку з можливістю посилення газоутворення пити сік хворим на інфаркт міокарда протипоказано); розсіл квашеної ка­пусти приймають теплим по півсклян­ки 2—3 рази на день до їди при хво­робах печінки, жовчного міхура й хо­лангіогепатитах, а при геморої, особ­ливо коли захворювання супроводить­ся запорами і кровотечами,— до 2 склянок на прийом.
Разом із цим читають:
Категорія: К - лікарські рослини на К | Додав: Netochka (12.07.2010)
Переглядів: 3320 | Коментарі: 1 | Теги: гастрит, Капуста городня, капуста, рани, подагра, виразки, атероскле­роз, ангіна, діабет | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 Наталка  
0
Мене капуста спасла від маститу під час годування дитини.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz