П`ятниця, 29.03.2024, 14:01Головна | Реєстрація | Вхід

Категорії розділу

Г - лікарські рослини на Г [7]
Гарбуз, герань криваво-червона, горобина звичайна
Д - лікарські рослини на Д [5]
Деревій паннонський,диня посівна, дуб звичайний
Е - лікарські рослини на Е [4]
Ехінацея пурпурова, евкаліпт кулястий, евкаліпт попелястий
Ж - лікарські рослини на Ж [5]
Жабник польовий, жабурник звичайний, живокіст лікарський
З - лікарські рослини на З [6]
Звіробій, золототисячник малий, золотушник звичайний
І - лікарські рослини на І [2]
Ірга круглолиста, ірга канадська
К - лікарські рослини на К [11]
Кавун звичайний, калина,каланхое Дайгремонта, каланхое перисте, капуста, картопля, кропива дводомна, кропива жалка, калачики лісові
Л - лікарські рослини на Л [9]
Латаття біле,ластовень лікарський, лещиця волотиста,лілея біла, лимон, лимонник китайський
М - лікарські рослини на М [7]
Майоран, мандарин, материнка звичайна, м'ята
Н - лікарські рослини на Н [3]
Наперстянка пурпурова, нетреба звичайна
О - лікарські рослини на О [3]
Огірок посівний
П - лікарські рослини на П [4]
Півники болотні
Р -лікарські рослини на Р [3]
Резеда жовта, ріпа, ромашка лікарська
С- лікарські рослини на С [3]
Самшит вічнозелений
Т- лікарські рослини на Т [3]
Тамус звичайний, тополя чорна
У [0]

Пошук

Форма входу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Д - лікарські рослини на Д

Головна » Лікарські рослини України » Д - лікарські рослини на Д

Дуб звичайний

дубДУБ ЗВИЧАЙНИЙ (дуб обыкновенный,  Quercus robur, синонім   Q. pedunculata) — однодомна рослина родини буко­вих. Дерево 20—50 м заввишки, з широкою неправильною кро­ною. Молоді гілки зеленувато-бурі або червонуваті, голі або ледве опушені. Кора на стов­бурі і багаторічних гілках темно-сіра. Листки чергові, коротко-черешкові, видовженообернено-яйцевидні, перистолопатеві, біля основи — з вушками. Квітки од­ностатеві; тичинкові — в поник­лих сережках і складаються з 6—8-роздільної зеленуватої оц­вітини, маточкові — дрібні, з ре­дукованою оцвітиною, по 1— З в пазухах верхніх листків, ніжки їхнього суцвіття при пло­дах довші за черешок листка. Плід — горіх (жолудь). Цвіте про­тягом квітня — травня; плодоно­сить — у вересні — жовтні. 

Заготівля і зберігання. Викори­стовують кору, жолуді і гали, які утворюються на листках. Заготовляють кору напровесні під час сокоруху, знімаючи її з молодих гілок і тонких стовбурів (до 10 см у діаметрі). Для цього роблять кільцеподібні надрізи через кож­ні ЗО см, які з'єднують поздовж­німи розрізами, після чого кора легко знімається. Сушать кору під наметом або в приміщенні з доб­рою вентиляцією. Сухої сирови­ни виходить 50 %. Строк при­датності — 5 років. Жолуді зби­рають восени, коли вони до­стигають і опадають, і відразу сушать, оскільки при тривалому зберіганні їх сирими в навколо-пліднику з'являється пліснява. Га­ли збирають пізно влітку, сушать і зберігають у сухому місці. Кору відпускають аптеки.

Хімічний склад. Кора містить катехінові таніни (0,4 % ), вільну галову та елагову кислоти, гало­таніни (10—20%), кверцетин, флобафен, смоли, пектинові ре­човини (6 % ), цукри (левулін та інші), білки, слиз, крохмаль та мінеральні речовини. В жолу­дях є крохмаль (40 % ), дубильні речовини (5—8%), жирна олія (5%), цукри, ефірна олія, білки і кверцит. Гали містять чималу кількість таніну.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Кору Дуба звичайного викори­стовують як протизапальний, в'я­жучий і протигнильний засіб при запаленнях слизової оболон­ки рота, глотки і гортані, при гінгівіті, стоматиті, пародонтозі, флюсі, гастриті, при шлунко­вих кровотечах, проносі, ентериті й хворобах печінки та селезінки, при рахіті, випадінні прямої киш­ки й туберкульозі, при захво­рюваннях лімфатичних вузлів, захворюваннях шкіри (екзема, тріщини, відмороження, опіки тощо), а також при отруєнні грибами, алкалоїдами та солями міді, свинцю й олова. В гінеко­логічній практиці відвар кори використовують для спринцювань при шийкових і піхвових білях, вульвовагініті й виразковому кольпіті; внутрішньо приймають при надмірних місячних. Відва­ром галів лікують опіки. Жо­луді використовують при захво­рюваннях травного каналу, а та­кож як сурогат кави. Кору Дуба звичайного широко використовують і у ве­теринарії.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — настій   дубовоі   кори (1    чайна    ложка    кори    на    400    мл холодної  кип'яченої  води,   настоюють 6—8 годин) по 2—3 столові ложки З—4 рази на день; відвар кори (10 г або 1 столова ложка кори на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 2—3 рази на день; настій кори (1 столова ложка, кори на 200 мл окропу, кип'ятять 1 хв', настоюють 10 хв) по 2 склянкн на день при отруєннях; жолудева кава (1 чайна ложка підсмажених до почер­воніння і подрібнених жолудів на 1 склянку окропу) по 1 склянці на день (за три прийоми) при хронічних катарах кишечника (проносах). ЗОВНІШНЬО — відвар кори (20 г кори на 200 мл окропу) для полоскань (напором на цьому відварі листків шавлії лікарської полощуть рот при зубних флюсах); відвар кори (40 г кори на 200 мл окропу) для примочок при опіках; відвар галів (повна жменя галів на 2 л окропу, варять 10 хв) для примочок при опіках; відвар кори (20 г кори на 2 л окропу, кип'ятять 10 хв, проціджують) для спринцювань; відвар кори (ЗО—100 г кори на 1 л окропу) для місцевих ванн при над­мірній пітливості ніг; відвар повної жмені кори в 2 л окропу додають до повної ванни, яку приймають при екземах або загальному ослабленні ор­ганізму; мазь від пролежнів: 2 частини кори Дуба звичайного. і 1 частина бруньок тополі чорної на 7 частин коров'ячого масла (настоюють у теплому місці всю віч, уранці закип'ятити на легкому вогні, видавити ще теплим і злити в банку)
Разом із цим читають:
Категорія: Д - лікарські рослини на Д | Додав: Netochka (06.06.2010)
Переглядів: 5246 | Теги: гінгівіт, лікарські рослини, Дуб, туберкульоз, дуб звичайний, стоматит, кольпіт, флюс, пародонтоз, білі | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Попереджаємо: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Copyright Лікарські рослини, косметика © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz