За багато віків вивчення людством лікарських рослин було створено немало різноманітних лікарських форм. Багато з них легко приготувати самим в домашніх умовах.
Найбільш поширеними формами для лікування різних недуг є водні настої, відвари, спиртові настоянки, інгаляційні суміші, порошки, припарки, масла, мазі, чаї, соки.
Готують лікарські препарати як з однієї рослини, так і із зборів різних рослин, кількість яких коливається від 2 до 5 - 7.
Для того, щоб отримати максимальну користь з рослини, незалежно від того, яку його частину належить використовувати, а також від стану сировини (т. е. у свіжому або сушеному вигляді), в більшості випадків його слід заздалегідь подрібнити.
Готувати лікарські форми краще всього в емальованому, фарфоровому, фаянсовому або скляному посуді.
Найбільш ефективними вважаються свіжоприготовані препарати. Якщо з яких-небудь причин їх доводиться робити "із запасом", зберігати лікарські засоби з рослин слід в темних, прохолодних місцях або холодильнику. Зазвичай термін зберігання, при якому вони не втрачають своїх корисних властивостей, складає не більше 2 - 3 днів.